Zapachy

Orzeźwiające zapachy cytrusowe, czyli najciekawsze propozycje spod znaku cytryny

cytrusy

Nuty cytrusowe to jedne z najpopularniejszych nut na świecie. W prosty sposób przywodzą na myśl słońce, plaże, zielone listki drzew i ciepłe klimaty. To także lekka kwaskowatość lub zniewalająca słodycz. Ich klasycznymi reprezentantami są oczywiście cytryna, pomarańcza, mandarynka czy grejpfrut, ale znajdziemy wśród nich także bergamotę, trawę cytrynową czy melisę. Czym tak naprawdę wyróżniają się nuty cytrusowe? Jakie one są?

Nuty z drzew cytrusowych lub z ich owoców są przede wszystkim orzeźwiające. Inna ich nazwa to nuty hesperydowe, od Hesperyd – nimf z greckiej mitologii. Wielką zaletą jest ich różnorodność. Pasują w wielu kompozycjach, choć najlepiej sprawdzają się z nutami kwiatowymi. Mają lekki i ostry zapach, który się szybko ulatnia, dlatego zwykle wykorzystuje się je w nutach głowy. Są energetyzujące, dodają sił i witalności, zwłaszcza podczas letnich dni. Częściej używane są przez kobiety, choć w połączeniu z silnie ziołowymi dodatkami tworzą kompozycje uwielbiane przez mężczyzn.

Sposób pozyskiwania i komponowania

Większość esencji cytrusowych jest pozyskiwana drogą tłoczenia, często tłoczenia na zimno. Dzięki temu zachowują swoją naturalną świeżość i lekkość. Czasami uzyskuje się liście z drzew (np. gorzkiej pomarańczy), które nie mogą być wytłoczone. Zważywszy na ich charakter są ozdobą nuty głowy. Oczyszczają umysł, ładują energią i optymizmem. Paradoksalnie mając je na sobie, nie możemy zachowywać kwaśnej miny. Nadają powiew lekkości i radości, są synonimem czystości. Zdecydowanie polecane w upalne dni.