Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Narcyz to roślina z rodziny amarylkowatych, pochodząca z obszarów Europy i Azji. Charakteryzuje się charakterystycznym, intensywnym zapachem, którym wzbogaca wiele kompozycji perfumeryjnych.

Głównym składnikiem olejku eterycznego z kwiatów narcyza jest narcysyna. To organiczny związek chemiczny, którego właściwości aromatyczne są wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym.

Narcysyna wytwarzana jest przez kwiaty narcyza w procesie fotosyntezy. Znajduje się w nich w niewielkich ilościach, dlatego do jej pozyskania wykorzystuje się technikę ekstrakcji, np. przez destylację z parą wodną lub wyciąganie rozpuszczalnikami.

Charakterystyczny, kwiatowy zapach narcysa sprawia, że jest on chętnie stosowany w perfumach damskich. Jego nuty zapachowe często łączy się z innymi kwiatowymi nutami, takimi jak jaśmin, róża czy fiołek. W męskich kompozycjach narcyz może stanowić dodatek do drzewnych lub przyprawowych nut zapachowych.

Narcyz w perfumach może przybierać różne formy. Może to być olejek eteryczny z kwiatów, ale także ekstrakt z cebul lub liści rośliny. Często wykorzystywane są także syntetyczne substytuty zapachowe, które imitują zapach narcyza.

Narcyz w perfumeryjnej kompozycji może odgrywać różne role. Może pełnić funkcję nuty głównej, czyli dominować w zapachu, ale także stanowić dodatek, który wzbogaca aromat i nadaje mu charakteru.

Warto zaznaczyć, że nie tylko w przemyśle perfumeryjnym wykorzystuje się właściwości narcyza. Roślina ta znalazła zastosowanie także w medycynie naturalnej i kosmetyce. Wyciągi z cebul i liści narcyza stosowane są m.in. do pielęgnacji skóry, zwłaszcza tłustej i trądzikowej.