Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Jodła to jedno z najważniejszych drzew leśnych w Europie i Azji. Jest znana przede wszystkim z tego, że stanowi surowiec do produkcji olejku eterycznego, który jest jednym z podstawowych składników perfum. Olejek ten pozyskiwany jest z igieł i gałęzi drzewa, a następnie destylowany.

Jodła jest drzewem iglastym, które rośnie w górskich regionach Europy i Azji. Można ją spotkać na obszarach o umiarkowanym i chłodnym klimacie, gdzie temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Drzewo to może osiągnąć wysokość nawet do 50 metrów, a jego igły mają charakterystyczny kształt – są krótkie, sztywne i ciemnozielone.

Olejek eteryczny z jodły jest bardzo popularny w perfumerii, ze względu na swoje unikalne właściwości zapachowe. Charakteryzuje się on intensywnym, drzewnym zapachem, który kojarzy się z lasem i świeżością. Olejek jodłowy jest często stosowany jako baza zapachowa dla perfum, szczególnie dla tych o męskim charakterze.

W perfumerii jodła jest stosowana nie tylko jako olejek eteryczny, ale także jako składnik wielu innych produktów. Może być to ekstrakt z igieł, olejek macerowany, absolut czy wyciąg alkoholowy. Jodła jest również często wykorzystywana w kosmetykach, zwłaszcza tych przeznaczonych do pielęgnacji włosów i skóry.

Jodła jest też popularnym składnikiem w aromaterapii, ponieważ ma działanie relaksujące i uspokajające. Może pomóc w łagodzeniu objawów stresu, nerwowości i bezsenności. Olejek eteryczny z jodły jest także stosowany jako środek dezynfekujący i przeciwzapalny.