Wyświetlanie wszystkich wyników: 5

Elemi to nazwa pochodząca od hiszpańskiego słowa “elemí”, co oznacza balsam. Jest to żywica pozyskiwana z drzewa Canarium luzonicum, które rośnie w Azji Południowo-Wschodniej, zwłaszcza na Filipinach. Roślina ta zaliczana jest do rodziny buraczanowatych (Burseraceae), a jej żywica od wieków wykorzystywana jest w medycynie naturalnej oraz przemyśle perfumeryjnym.

Elemi to przezroczysta, biała lub żółta, aromatyczna substancja o konsystencji podobnej do miodu. Jest to związek lotny, co oznacza, że uwalniając się, tworzy łatwopalne opary o intensywnym, cytrusowym zapachu z nutami drzewnymi i balsamicznymi. Elemi jest często stosowany jako zamiennik droższego kadzidła czy mirry, ponieważ jego zapach jest bardzo podobny, a cena znacznie niższa.

W przemyśle perfumeryjnym Elemi znajduje zastosowanie przede wszystkim jako nuta serca, czyli składnik, który nadaje charakterystyczny zapach perfumowi. Jest to składnik, który nadaje perfumom orientalnym, kwiatowym i cytrusowym charakteru i zwiększa ich trwałość. Dodatek Elemi do kompozycji zapachowej pozwala na uzyskanie ciepłych, słodkich i drzewnych nut zapachowych.

W składzie perfum, Elemi często występuje w towarzystwie innych składników, takich jak drzewo sandałowe, paczula, bergamotka czy róża. Jego wykorzystanie w kompozycjach perfumeryjnych jest bardzo wszechstronne i zależy od kreatywności twórcy oraz charakteru perfum, które chce stworzyć.

W medycynie naturalnej, żywica Elemi wykorzystywana jest w celach leczniczych. Zawarte w niej związki mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. W tradycyjnej medycynie chińskiej żywica Elemi wykorzystywana jest w leczeniu chorób dróg oddechowych, zapaleń stawów i skóry, a także w przypadku bólów menstruacyjnych.