Wyświetlanie jednego wyniku

Bodziszek (pot. piżmaczek) to roślina z rodziny różowatych, która rośnie dziko w Europie i Azji. W przeszłości był powszechnie stosowany w medycynie ludowej jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy. Jednakże, dzisiaj bodziszek jest używany głównie w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym.

Bodziszek zawiera wiele cennych składników, w tym kwasy organiczne, olejki eteryczne, taniny i flawonoidy. W perfumerii, najważniejszym składnikiem z bodziszka jest piżmien. Piżmien to silnie pachnący związek organiczny, który nadaje perfumom intensywny, trwały i niepowtarzalny aromat. W przeciwieństwie do innych składników, piżmien nie ma jednoznacznej, łatwo rozpoznawalnej nuty zapachowej, a jego charakterystyczny aromat jest bardzo subtelny i złożony.

Właściwości piżmienia sprawiają, że jest on bardzo popularnym składnikiem perfum zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. W perfumach dla kobiet często występuje w połączeniu z kwiatowymi nutami zapachowymi, takimi jak róża, jaśmin, czy ylang-ylang. Natomiast w perfumach męskich, piżmien często występuje w połączeniu z drzewnymi nutami zapachowymi, takimi jak sandałowiec, cedr, czy paczula.

Jednakże, warto wspomnieć, że piżmien pochodzenia naturalnego jest bardzo rzadki i drogi, a większość składników perfumeryjnych z piżmienia jest teraz wytwarzana syntetycznie. Niemniej jednak, syntetyczny piżmien jest bardzo trwały i skutecznie imituje naturalny aromat piżma, dzięki czemu jest szeroko stosowany w perfumach i kosmetykach.